Centrum rehabilitacji
Dla wszystkich, którzy mają różnego typu problemy zdrowotne i niższą sprawność psychofizyczną, niż by sobie tego życzyli, polecamy skorzystanie z oferty centrów rehabilitacyjnych. Działają one bardzo prężnie zarówno w większych, jak i mniejszych ośrodkach naszego kraju.
Rehabilitacja kojarzy nam się jako forma leczenia, z której korzystać mogą jedynie osoby poważnie chore, niepełnosprawne. Jest to jednak jedynie część prawdy. U wielu osób rehabilitacja ma bowiem za zadanie usprawnienie narządu ruchu, zarówno po częstych jak i skomplikowanych urazach kończyn czy dolegliwościach kręgosłupa. Nawet zwyczajne złamanie ręki czy nogi jest już wskazaniem do korzystania z rehabilitacji, aby w przyszłości nie doszło do odnowienia urazu. Rehabilitacja rozumiana jest także jako praca nad ciałem, sprzyjająca podnoszeniu ogólnej sprawności psychicznej, radzenie sobie ze stresem, umiejętność relaksacji. W dzisiejszych czasach, gdy sytuacje stresogenne nie są możliwe do wyeliminowania z naszego codziennego życia, możliwość skutecznej odnowy sił psychofizycznych jest bardzo istotne. Działające w naszym kraju centra rehabilitacji, objęte często dofinansowaniem NFZ, proponują nam także usługi rekreacyjne. Kilkudniowy turnus w ośrodku może okazać się zbawienny dla naszego samopoczucia i ogólnej kondycji. Zwłaszcza, że mamy wtedy możliwość skorzystania także z zabiegów SPA i szeroko rozumianej odnowy biologicznej. Rehabilitacja odbywa się przede wszystkim za pomocą fizykoterapii, czyli oddziaływaniem na organizm bodźcami naturalnymi lub za pomocą różnego rodzaju specjalistycznych urządzeń. To dla przykładu leczenie wodą, prądem, laserem, krioterapia, masaże, różnego rodzaju ćwiczenia indywidualne i grupowe.
Szczególnie popularna staje się krioterapia, która dzieli się na krioterapię miejscową i ogólną. Leczenie miejscowe polega na zaaplikowaniu bardzo niskiej temperatury, która dostarczana jest bezpośrednio do miejsca zaatakowanego chorobą. Niszczone są tkanki, dzięki czemu ognisko choroby nie rozprzestrzenia się. Z kolei krioterapia ogólna polega na krótkotrwałym, tj. do 3 minut poddawaniu organizmu działaniu bardzo niskich temperatury ( -160 do -100 °C). Zabiegi te wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie i wzrost odporności całego organizmu. Warto jednak pamiętać, że nie ma gotowych recept na walkę ze zmęczeniem i chorobą, więc jeśli chcemy wybrać się na serię krioterapii, skonsultujmy się najpierw ze swoim lekarzem. Źle dobrane leczenie może bowiem przynieść więcej szkody niż pożytku. Atrakcyjne są również alternatywne metody walki z bólem. Dolegliwości bólowe można zwalczyć poprzez masaże rozluźniające czy leczenie ruchem – to propozycja, dla osób które z różnych przyczyn nie mogą korzystać z tradycyjnych kuracji farmakologicznych. Współczesne badania bowiem mówią, że źródło bólu często ma podłoże psychologiczne, a migrena dla przykładu, jest skutkiem nadmiernego napięcia mięśniowego okolic karku, szyi. Jeśli więc przebyliśmy uraz związany z narządem ruchu lub po prostu zależy nam na poprawie samopoczucia, warto udać się do centrum rehabilitacji i skorzystać z proponowanych tam zabiegów.
...mniej
więcej...