Wybierz swoje miasto:
Salony-SPA.com
Pomoc

Kategorie

Strony

Konkurs Kosmetyki Spa dla Ciebie

Lekarz Radzi   
Facebook

Newsletter Salony-SPA:

 Zapisz się podając swój adres e-mail:Szukaj na portalu:
Polecane   

Najnowsze   
Twoja lokalizacja:
Poproszę łyczek słońca

DRUGS AND ROCK’N’ROLL                                                                                                                                                                                                      doktor11grad_657152

Odpowiednia, umiarkowana ekspozycja na słońce pozytywnie wpływa na nastrój. Sprawia, że Twoje nastawienie do życia w dzisiejszym, pędzącym świecie będzie bardziej optymistyczne. Częściej będziesz miał ochotę na seks, który jednocześnie przyniesie więcej przyjemności. To samo tyczy się psychiki. Wszystkie badania wskazują na to, że w krajach np. skandynawskich, gdzie nasłonecznienie jest mniejsze a lato trwa krócej, mieszkańcy częściej chorują na depresję i popełniają samobójstwo. Psychiatrzy przepisują tam więcej leków przeciwdepresyjnych a psychologowie mają pełne ręce roboty. Brak słońca skłania również większą część populacji do sięgania po używki poprawiające nastrój. Słońce jest więc bardzo dobrym lekarstwem na handrę.

SKÓRA I UV

O problemach i zagrożeniach związanych z nieostrożnym korzystaniem ze słońca pisałem już wcześniej. Skóra lubi słońce ale tylko z umiarem. Niektóre choroby (trądzik, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry) mogą ustępować pod wpływem słońca. Nie jest to regułą ale czemu nie spróbować?

Rozważne korzystanie z promieni UV to odpowiednia kosmetyka. Pamiętaj, że nawet w warunkach Polskich należy stosować filtry szczególnie jeśli zamierzasz przebywać na słońcu w godzinach około południowych (11-16). Bez zabezpieczenia można wystawiać się w tym czasie na około 20 minut dziennie. Jeśli Twoja skóra posiada fototyp jasny czyli I-III należy skrócić czas na słońcu do 5-15 minut oraz uważać i zawsze stosować filtry UV.

FILTRY? JAK TO SIĘ JE

Stosowanie kremów z filtrem to podstawa zdrowego opalania. Przykładowo filtr 15 pozwala na przebywanie na słońcu do 150 minut. Należy jednak pamiętać, że początkowo stosujemy filtry wyższe później możemy przechodzić na niższe wartości. Oczywiście po kąpieli należy posmarować się filtrem ponownie.

Okulary przeciwsłoneczne to nieodłączny element letniego ubioru. Powinny być markowe bo tylko wtedy mamy pewność, że został w nich zastosowany filtr przeciwsłoneczny. Należy wybierać okulary duże tak by nie trzeba było mrużyć oczu.

KOŚCI LUBIĄ SŁOŃCE

Wieloośrodkowe badania wskazują jednoznacznie na duży wpływ słońca na kościec. Witamina D produkowana pod wpływem promieni słonecznych bardzo wzmacnia kości zapobiegając krzywicy u dzieci oraz osteoporozie i złamaniom u dorosłych. Nie zwalnia nas to oczywiście z obowiązku ćwiczeń fizycznych czy choćby aktywnego spędzania wolnego czasu. Obciążenie kości daje im siłę noszenia naszego ciała.

Wielu moich pacjentów mimo nawet zaawansowanych stanów chorobowych skóry nie chce rezygnować ze słońca. Należy jednak pamiętać, że tylko zdrowa skóra prawidłowo reaguje na opalanie i przynosi korzyści. Rozsądek to podstawa korzystania ze wszystkiego w życiu i nim należy kierować się również podczas kąpieli słonecznych.

dr Bartosz Pawlikowski

- dermatolog

Absolwent 40 Kursu Wydziału Lekarskiego Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Od 2005 roku związany z Kliniką Dermatologii, Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej w Łodzi. Specjalizujący się w dermatologii zachowawczej i zabiegowej oraz procedurach laserowych. Od początku szczególnie zainteresowany diagnostyką chorób skóry u dzieci.

Doskonale porusza się w obszarze dermatologii zabiegowej. Ze względu na specyfikę pracy w klinice solidnie przygotowany w zakresie diagnostyki i leczenia stanów nowotworowych skóry.

Praca w ośrodku klinicznym pod okiem Konsultanta Krajowego w dziedzinie dermatologii Prof. Andrzeja Kaszuby stawia wciąż nowe wyzwania diagnostyczne. Niezbędną w tym zakresie wiedzę rozszerza w placówkach  w Warszawie oraz w Centrum Dermatologii i Specjalistycznym Centrum Szkoleniowym „DERMED” w Łodzi. Dzięki pracy z najlepszymi w tej dziedzinie celnie rozpoznaje problem i odpowiada leczeniem. Nieustannie doskonali swoje umiejętności w zakresie dermatologii pod okiem kadry profesorskiej oraz uczestnicząc w licznych kursach certyfikowanych. Uczestnik wielu kongresów w kraju i za granicą.

http://www.medevac.com.pl

http://blog.medevac.net.pl