Wybierz swoje miasto:
Salony-SPA.com
Pomoc

Kategorie

Strony

Konkurs Kosmetyki Spa dla Ciebie

Lekarz Radzi   
Facebook

Newsletter Salony-SPA:

 Zapisz się podając swój adres e-mail:Szukaj na portalu:
Polecane   

Najnowsze   
Twoja lokalizacja:
Ochrona przeciwsłoneczna

doktor11grad_657152Na ten temat napisano i powiedziano niemal wszystko. Trudno czasami wyłuszczyć dla siebie w sposób przystępny informacje, które pomogą skutecznie chronić się przed następstwami nadmiernej penetracji promieniowania UV.

ULTRAFIOLET

Promieniowanie ultrafioletowe jest określeniem pasma promieni słonecznych, które mieszczą się w środku widma magnetycznego. Długość tego promieniowania jest krótsza niż światło widzialne, ale dłuższa niż promienie X, i zawiera promieniowanie UVA, UVB i UVC.

W ciągu ostatnich dwóch dekad staje się coraz bardziej oczywiste, że ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe, UVA i UVB, jest potencjalnie śmiertelne dla ludzi. W kontakcie słońca ze skórą, niektóre promienie są rozproszone, niektóre widoczne, wiele jest pochłanianych przez chromosomy i białka komórkowe. Ta absorpcja uszkadza komórkowy kwas dezoksyrybonukleinowy (DNA), co z kolei wywołuje reakcję, która może prowadzić do raka, uszkodzenie oczu i ślepoty.

Ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe należy unikać. W maju 2000, National Institutes of Health w USA zaliczył słoneczne promieniowanie ultrafioletowe i ekspozycję na słońce oraz lampy i łóżka solaryjne do listy czynników rakotwórczych. Dwa lata później Instytut zalicza szerokie spektrum promieniowania ultrafioletowego, a konkretnie UVA, UVB i UVC jako czynnik wysoce rakotwórczy.

Najczęstszą i ostrą reakcją na promieniowanie ultrafioletowe jest oparzenie słoneczne. Opalenizna jest wywoływana przez UVB i może wystąpić w mniej niż 20 minut w okresie letnim. Opalanie wywołuje uszkodzenie skóry na poziomie komórkowym. Starając się uniknąć oparzenia w solariach zaczęto używać głównie lamp typu UVA. Niestety, korzystanie z UVA powoduje jeszcze bardziej poważne długoterminowe szkody w komórkach skóry gdyż UVA przenika w głębsze warstwy skóry niż UVB.

Promieniowanie ultrafioletowe (UV) jest odpowiedzialne za rosnącą epidemię raka skóry w Stanach Zjednoczonych i innych krajach. Niezależnie od koloru skóry wszyscy ludzie powinni być świadomi ryzyka działania promieniowania ultrafioletowego.

OPALENIZNA

Opalenizna jest objawem uszkodzonej skóry. Jest ona wynikiem stymulowania melanocytów (komórki w górnych warstwach skóry) do wytworzenia większej ilości melaniny. Jest to naturalna reakcja obronna skóry w celu ochrony przed promieniowaniem UV. Niestety w czasie wielu kolejnych ekspozycji na słońce dochodzi do trwałego uszkodzenia melanocytów i innych komórek w skórze. To uszkodzenie jest kumulatywne i potencjalnie nieodwracalne, co ostatecznie prowadzi do przedwczesnego starzenia się skóry i raka skóry. Dlatego piękna opalenizna uzyskana w ciągu kilku dni może prowadzić do problemów na całe zycie.

Odkąd zaczęliśmy rozumieć znaczenie unikania opalenizny i narażenia na promieniowanie ultrafioletowe, liczne organizacje opracowały programy edukacyjne dotyczące profilaktyki raka skóry. Metod ochrony przed słońcem może i powinien uczyć się każdy w każdym  wieku.

Opalania należy unikać !!! Jest objawem uszkodzonej skóry i czerwonym światłem dla lekarzy szukających nowotworów skóry i problemów związanych z przedwczesnym starzeniem.

BEZPIECZEŃSTWO

Biorąc pod uwagę, że epidemia raka skóry rośnie na całym świecie, bezpieczne korzystanie ze słońca powinno być ważną częścią naszego życia. Politykę bezpieczeństwa i strategie rozważnego korzystania ze słońca należy stosować w naszych domach, szkołach, miejscach pracy i miejscach rekreacyjnych. Powinny one być stosowane codziennie przez wszystkich ludzi niezależnie od fototypu skóry, ale zwłaszcza tych o jasnej karnacji i jasnych oczach.

Program bezpiecznego korzystania ze słońca powinien obejmować metody ochrony przed nim (co pomoże zapobiec nowotworom skóry i przedwczesnemu starzeniu się) oraz metody wykrywania nowotworów skóry. Takie podejście do problemu doskonale sprawdziło się w Australii gdzie zachorowalność na czerniaka spada.

Istnieje wiele prostych w użyciu produktów, które pomagają zabezpieczyć się przed słońcem. Odzież ochronna, w tym kapelusze, okulary, filtry przeciwsłoneczne, parasole, zadaszenia, folie okienne lub folie UV, wszystko będzie pomocne w ochronie przed promieniowaniem ultrafioletowym. Ważne jest zapoznanie się z tym, jak najlepiej połączyć metody ochrony przed słońcem, jakie standardy ochrony przeciwsłonecznej stosuje się do każdego produktu i jak najlepiej wykorzystać każdy produkt. Na przykład, ubrania chroniące przed słońcem oferują UPF 30 +, a zatem blokuje 97 procent promieniowania UV. Filtry UV są najlepsze, jeśli mają szerokie spektrum i  SPF 30 +. Warto również wiedzieć, że wszystkie filtry przeciwsłoneczne powinny być stosowane 20 minut przed kontaktem na działanie słońca i powinny być powtarzane co dwie godziny przez cały czas przebywania na odkrytym słońcu.

OCHRONA PRZED UV

Z niepokojącej liczby nowotworów skóry zdiagnozowanych na całym świecie, jest coraz bardziej oczywiste, że ludzie wszystkich ras potrzebują ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Zabezpieczenie powinno rozpocząć się tuż po urodzeniu i być kontynuowane przez całe życie. Jest to szczególnie ważne dla ludzi, którzy mają jasną skórę i jasny kolor oczu. Dzieci powinny być trzymane z dala od bezpośredniego światła słonecznego i nosić odzież ochronną, w tym kapelusze i okulary przeciwsłoneczne. Podczas gdy większość kremów ​​może być stosowana u niemowląt, lepiej jest używać tylko tych z filtrami z cynku i / lub dwutlenek tytanu. Stosowanie kremów z filtrami na odkrytej skórze (ręce i twarz) jest w czasie ekspozycji na słońce konieczne.

Kształtowanie w dziecku świadomości ochrony przed słońcem powinno z czasem doprowadzić do powstania nawyku stosowania kremów przeciwsłonecznych porównywalnego do mycia zębów. Dla większości dzieci 23% całkowitej ekspozycji na słońce nastąpi przed ukończeniem 18 lat. Choć 23% nie wydaje się wysoką liczbą to taka interpretacja jest błędna, ponieważ po 18 roku życia człowiek wciąż doznaje kolejnych ekspozycji na słońce. Dzieci powinny więc rutynowo nosić ubrania ochronne do opalania, które obejmują ich ręce i nogi. Powinny nauczyć się stosować kremy ​​codziennie rano na skórę rąk i twarzy przed wyjściem na zewnątrz i ponownie, co dwie godziny. Powinny nosić kapelusz ochronny  i okulary przeciwsłoneczne. Są to nawyki, które powinny być ustalone na początku.

Młodzież może być trudniej przekonać do korzystania z ochrony przed słońcem, ale jest równie ważne by to robiła. Młodzi ludzie powinni stosować te same metody opisane powyżej a oprócz tego kontrolować znamiona na skórze we własnym zakresie i pod opieką dermatologa. Nowotwory skóry u nastolatków nie są częste jednak zawsze należy zachować czujność. Najbezpieczniejszą formą opalania jest opalanie natryskowe oraz korzystanie z samoopalaczy w kremach. Korzystane z solariów jest największą zbrodnią przeciwko samemu sobie. W krótkim czasie dochodzi do pochłonięcia dużej dawki szkodliwego promieniowania UV.

Dorośli powinni stosować ścisłą ochronę UV codziennie. Nowotwory skóry mogą powstać w każdym momencie życia szczególnie jeśli w dzieciństwie fotoprotekcja nie była stosowana sumiennie. Tacy dorośli powinni regularnie sprawdzać swoją skórę.

Osoby pracujące na zewnątrz mają wysokie ryzyko zachorowania na raka skóry. Zawsze powinni zawsze stosować ochronę UV i sprawdzać skórę. Powinni także porozmawiać z pracodawcą o strategii ochrony przeciwsłonecznej.  Seniorzy powinni używać ochrony przed słońcem i sprawdzać regularnie skórę. Nowotwory skóry są bardziej prawdopodobne w starszych grupach wiekowych ze względu na mniejszą tolerancję UV, zaburzenia barwnikowe oraz małą świadomość problemu w dzieciństwie.

ODZIEŻ OCHRONNA

Odzież przeciwsłoneczna jest stosunkowo nowym pojęciem. Większość osób nie zdaje sobie sprawy, że regularne letnie ubrania przepuszczają zaskakująco duże ilości promieniowania UV. Oczywiście letnia moda również sprzyja wystawianiu większej powierzchni skóry na słońce.

Dobrej jakości odzież chroniąca przed słońcem obejmuje dużą powierzchnię skóry, pomimo to jest wygodna, przewiewna i praktyczna w noszeniu. Stanowi doskonałe uzupełnienie ochrony kremami, których dzięki niej używamy na mniejszą powierzchnie ciała. Jest ona szczególnie atrakcyjna dla matek z małymi dziećmi i dla mężczyzn. Zapewnia ochronę zarówno przed UVA jak i UVB.

Odzież jest oznaczona według skali Ultraviolet Protection Factor lub UPF. To jest podobna ocena do SPF używana w przypadku kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym. Większość dermatologów poleca odzież z UPF 30 lub wyższym. Według amerykańskich wytycznych najwyższa ochrona wynosi 50 +.

Większość producentów takiej odzieży sprawdza swoje tkaniny gdy ubranie jest nowe. Amerykańskie Stowarzyszenie Chemików i Kolorystów Włókienniczych (AATCC) opracowało test -  badanie 183, protokół - ASTM D 6544. Najlepsi producenci przeprowadzają testy odzieży według  protokołu również po zużyciu ubrania, ponieważ większość tkanin traci z czasem część zdolności ochrony przed słońcem. Ponadto opracowano także test na stroje kąpielowe jako rozszerzenie metody badania 183. Wytyczne według których producenci powinni przestrzegać norm i właściwie znakować odzieży ochronną opisano w ASTM D 6603.

 

Kolejnym produktem, który pomaga chronić skórę przed słońcem jest Rit Sun Guard. Jest to dodatek do prania, który zwiększa poziom ochrony przed UV. Środek ten wypłukuje się jednak w czasie kolejnych prań, więc musi być dodawany co jakiś czas i działa niestety jedynie w przypadku bawełny. Badania jednak trwają i już dziś wiadomo, że taka odzież to przyszłość przeciwsłonecznej ochrony.

OPALENIZNA BEZ SŁOŃCA

Samoopalacze to chyba jedyna bezpieczna forma opalenizny. Najlepiej byłoby żeby do kanonu mody powróciła jasna karnacja i pełna ochrona przed opalenizną. Jeśli jednak czujesz potrzebę posiadania opalenizny i  uważasz, że wtedy wyglądasz lepiej powinieneś używać samoopalaczy. Jest to szczególnie ważne dla ludzi, którzy mają jasną skórę i w jasny kolor oczu. Ochrona przeciwsłoneczna dotyczy jednak każdego.

Preparaty samoopalające zostały wprowadzone do obrotu w 1920 roku. "Codytan" ukazał się w 1929 roku. Samoopalacz miał formę płynną i proszkową. Podczas II wojny światowej samoopalacze służyły jako rajstopy.

Tanning Lotion lub QT został wprowadzony przez Coppertone w 1960 roku. Różnił się od poprzednich tym, że nie był łatwo zmywalny i faktycznie zmieniał kolor skóry na ciemniejszy.

W 1988 samoopalające balsamy zostały wprowadzone z lepszym wynikiem na rynek, ponieważ świadomość szkodliwości opalania była coraz większa. Następnie zaczęły pojawiać się samoopalacze w postaci żeli, kremów proszków i sprayów. Obecnie można nabyć je niemal wszędzie.

Sztuczną opaleniznę można teraz uzyskać w ciągu kilku minut dzięki opalaniu natryskowemu. Opalenizna zwykle utrzymuje się od czterech do sześciu dni.

Samoopalacze są bezpieczne tylko jeśli nie łączymy ich z promieniowaniem UV chyba, że w składzie zawierają również filtr UV. Mogą one pomóc w zapobieganiu przedwczesnemu starzeniu się i nowotworom skóry. Ważne jest, aby pamiętać, że składniki podrabianych samoopalaczy na ogół nie obejmują ochrony przeciwsłonecznej. Samoopalacz nie chroni przed promieniowaniem UV i należy użyć nadal używać kremu i innych metod ochrony przeciwsłonecznej.

PRZYDATNE INFORMACJE

Antybiotyki są grupą leków stosowanych w leczeniu wielu zakażeń i chorób. Wiele antybiotyków, takie jak Ciprofloxacyna, Doxycyclina i tetracykliny zwiększają wrażliwość skóry na słońce. W czasie antybiotykoterapii najlepiej w ogóle nie korzystać z kąpieli słonecznych.

Leki przeciwdepresyjne również zwiększają wrażliwość skóry na słońce. W związku z tym, że ich przyjmowanie jest wielomiesięczne a okres całkowitego metabolizowania jest długi osoby je przyjmujące nie powinny przebywać na słońcu.

Avobenzone - zwany także Parsol 1789 jest absorberem chemicznym stosowanym w kremach ​​do opalania, aby zapewnić dodatkową ochronę przed promieniowaniem UVA.

Rak podstawnokomórkowy jest powszechną formą raka skóry z zachorowalnością 1 mln przypadków każdego roku w Ameryce. Leczenie obejmuje procedurę usunięcia chirurgicznego, głębokiego mrożenia i miejscowej chemioterapii. Nieleczony nowotwór rośnie w różnym tempie. Osoby u których taki nowotwór wystąpił są w większym stopniu narażone na kolejne zmiany tego typu i wymagają szczególnej uwagi.

Zaćma to zmętnienie w soczewce oka powodujące niewyraźne widzenie. Ochrona przeciwsłoneczna oka jest ważne u ludzi, którzy mają zaćmę i którzy są na ryzyko rozwoju zaćmy narażeni.

 

Diuretyki są grupą leków, które pomagają usunąć nadmiar płynu z organizmu. Ich niezbędne działanie zostało wykorzystane w chorobach krążenia i nadciśnieniu. U pacjentów przyjmujących takie leki ochrona przed ekspozycją na słońce jest niezbędna.

Toczeń  jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną. U osób z toczniem, ekspozycja na słońce może spowodować zmiany skórne, a także zaostrzenia choroby, bóle i zmęczenie. Ponadto, wiele leków stosowanych w leczeniu tocznia znacznie zwiększa wrażliwość skóry na słońce. Ochrona przed słońcem jest więc niezmiernie ważna dla osób cierpiących na tą chorobę.

Zwyrodnienie plamki żółtej – dotyczy chorób oczu, które wiążą się ze stałą utratą wzroku w wyniku zniszczenia komórek w centralnej części siatkówki. Ochrona przeciwsłoneczna dla oka jest ważna u osób chorujących na tą chorobę lub posiadających zwiększone ryzyko zachorowania.

Czerniak to bardzo poważna postać raka skóry, który zabija prawie 10.000 Amerykanów każdego roku. Osoby z rozpoznaniem czerniaka lub ze zwiększonym ryzykiem rozwoju czerniaka potrzebują ochrony przed słońcem w celu zminimalizowania narażenia na promieniowanie UV.

Mikronizowany Cynk - sproszkowany metal, który jest używany w kremach ​​do opalania jako bariera fizyczna w celu zapewnienia dodatkowej ochrony przed promieniowaniem UVA.

Retinoidy są grupą leków, takich jak Accutane, Differin, Retin A i Tazorac, które są często stosowane w leczeniu trądziku, a także zwiększają wrażliwość skóry na słońce.

Rak skóry - są 3 główne rodzaje raka skóry: rak podstawnokomórkowy, który rozpoznaje się najczęściej, rak płaskonabłonkowy, i czerniak. Osoby u których wystąpił nowotwór skóry lub które mają zwiększone ryzyko zachorowania na raka skóry powinny sumiennie chronić się przed słońcem i kontrolować zmiany na skórze co 3-6 miesięcy.

Fototyp skóry - jest to system klasyfikacji opracowany w 1975 roku przez Fitzpatrick i Pathak na podstawie obserwacji jak łatwo pod wpływem UV powstaje rumień na skórze skóry i jak łatwo powstaje opalenizna. Pierwotnie zaprojektowany, aby pomóc określić poziom dawkowania leków do leczenia łuszczycy metodą fototerapii i chemofototerapii. Obecnie system ten jest szerzej wykorzystywany przez lekarzy dermatologów do opisu podatności pacjentów do szeregu zaburzeń np. podczas oceny skłonności do rozwoju raka skóry.

SPF - Sun Protection Factor - system oceny opracowany przez FDA do opisania poziomu ochrony przed słońcem dostarczonych przez filtr przeciwsłoneczny. Na przykład, prawidłowo używane SPF 30 chroni przed 29 z 30 części UVB. Więc kiedy SPF 30 krem ​​do opalania jest wykorzystywane prawidłowo, osoba może zostać w słońcu 30 razy tak długo, jak bez ochrony przeciwsłonecznej i rozwijać ten sam rumień skóry.

Rak płaskonabłonkowy - to forma raka skóry, który rozpoznaje się u prawie 200.000 Amerykanów każdego roku. Nieleczony rozwija się i może stać się zagrożeniem dla życia. Osoby z rozpoznaniem raka płaskonabłonkowego lub ci którzy mają zwiększone ryzyko zachorowania na raka płaskonabłonkowego powinni stosować fotoprotekcję bardzo sumiennie.

Odzież przeciwsłoneczna - ubrania specjalne, które są przeznaczone do ochrony użytkownika przed narażeniem na promieniowanie ultrafioletowe słońca. Odzież ochronna chroni zarówno przed promieniowaniem UVA i UVB i jest oceniana przy użyciu skali UPF.

Oparzenie słoneczne - opalenizna jest ostrą reakcją zapalną skóry, która następuje po nadmiernej ekspozycji skóry na promieniowanie ultrafioletowe, głównie UVB.

Krem do opalania - "over the counter" produktu farmaceutycznego przeznaczonego do ochrony konsumentów przed narażeniem na promieniowanie ultrafioletowe słońca.

Dwutlenek tytanu - sproszkowany metal, który jest używany w kremach ​​do opalania jako bariera fizyczna zapewniająca dodatkową ochronę przed promieniowaniem UVA.

Promieniowanie ultrafioletowe - część widma elektromagnetycznego generowanego przez słońce. Promieniowanie ultrafioletowe ma długości fal od 100 nm do 400 nm i zajmuje miejsce między promieniami X oraz światła widzialnego w spektrum elektromagnetycznym. Powszechny w skrót UV lub uvr, jest teraz oficjalnie uznany w USA jako czynnik rakotwórczy.

UPF - Ultraviolet Protection Factor. Jest to system oceny opracowany przez AATCC do opisu poziomu ochrony zapewnianej przez tkaniny stosowane w odzieży, czapkach, strojach kąpielowych, parasolach, markizach, itp. Na przykład UPF 30 chroni przed 29 z 30 części UVA i UVB .

Indeks UV - to prognozowanie maksymalnego poziomu UV w kolejnych dniach. Komunikat jest wydawany przez służby meteorologiczne i jest przeznaczony do stosowania jako element prognozy pogody – pozwala zaplanować odpowiednio następny dzień.

Tlenek cynku - sproszkowany metal, który jest używany w ochrony przeciwsłonecznej jako bariera fizyczna, aby zapewnić dodatkową ochronę przed promieniowaniem UVA.

dr Bartosz Pawlikowski

- dermatolog

Absolwent 40 Kursu Wydziału Lekarskiego Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Od 2005 roku związany z Kliniką Dermatologii, Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej w Łodzi. Specjalizujący się w dermatologii zachowawczej i zabiegowej oraz procedurach laserowych. Od początku szczególnie zainteresowany diagnostyką chorób skóry u dzieci.

Doskonale porusza się w obszarze dermatologii zabiegowej. Ze względu na specyfikę pracy w klinice solidnie przygotowany w zakresie diagnostyki i leczenia stanów nowotworowych skóry.

Praca w ośrodku klinicznym pod okiem Konsultanta Krajowego w dziedzinie dermatologii Prof. Andrzeja Kaszuby stawia wciąż nowe wyzwania diagnostyczne. Niezbędną w tym zakresie wiedzę rozszerza w placówkach  w Warszawie oraz w Centrum Dermatologii i Specjalistycznym Centrum Szkoleniowym „DERMED” w Łodzi. Dzięki pracy z najlepszymi w tej dziedzinie celnie rozpoznaje problem i odpowiada leczeniem. Nieustannie doskonali swoje umiejętności w zakresie dermatologii pod okiem kadry profesorskiej oraz uczestnicząc w licznych kursach certyfikowanych. Uczestnik wielu kongresów w kraju i za granicą.

http://www.medevac.com.pl

http://blog.medevac.net.pl